İngiltere Rehberiİngiltere Rehberi

İngiltere Rehberi

İngiltere, Birleşik Krallığı meydana getiren dört devletten en büyük ve merkezi olanıdır. Avrupa'nın batısında, Büyük Britanya adasında bulunur. İngiltere, Birleşik Krallığı oluşturan 4 ülkeden en geniş ve en kalabalık olandır. 60 milyondan fazla olan Birleşik Krallık nüfusunun %85'i (yaklaşık 50 milyon kişi) İngiltere'de yaşamaktadır.

İngiltere Krallığın’nın tam olarak ne zaman kurulduğunu bilmek mümkün değil. Ama ilk İngiliz Kralı ünvanını 871 yılında tahta geçen Alfred the Great aldı.

İngiltere kralları Norman hakimiyetini Britanya adasının tamamına yaymaya çabalarken, İngiltere, İskoçya ve Galler’le tekrarlanan çatışmalar içine girdi. Galler 13. yüzyılda İngiltere hakimiyetine girerken, İskoçya yıllar süren savaşlar boyunca bağımsızlığını belli ölçüde korumayı başardı. İngiltere büyük ölçüde yün ticaretine bağlı olarak, Ortaçağ Avrupası’nın en zengin ülkelerinden biri haline geldi. Avrupa’da sınırlarını geliştiremeyen İngiltere’nin gözünü deniz aşırı topraklara çevirmesiyle kolonileşme ve Britanya İmparatorluğu devri başladı. 1707’de İngiltere, İskoçya ve Galler birleşerek Büyük Britanya Krallığı’nı oluşturdu. 1927’den günümüze, bu devlet Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Kralliği olarak bilinmektedir.

Avrupa’da Hollanda’dan sonra ikinci en yüksek nüfuslu ülke unvanına sahip olan İngiltere farklı etnik kökene sahip insanların yoğun olarak yaşadığı bir ülke.

Görüldüğü gibi İngiliz kimliği 4 ülkeden meydana gelen bir krallık olmanın etkileriyle şekillenmiştir. Birleşik Krallık'ın eski kolonilerinden, mesela Hindistan’dan ve Afrika ülkelerinden göç edenlerin büyük çoğunluğu İngiltere’ye yerleşmiştir. Başkent Londra bu yüzden çok çeşitli etnik grupların bir arada yaşadığı kozmopolit bir dünya şehridir.

Birleşik Krallıkta 46 Üniversite, ayrıca 700'ü aşkın teknik ve ticari kolej, sanat ve öğretmen okulları gibi çeşitli yüksek eğitim kurumları vardır. İngiltere'nin en eski üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi (University of Cambridge) çok uzun yıllar önce eğitime açılmıştır. Üniversite kitaplığında iki milyon civarında kitap bulunmaktadır. Diğer eski bir üniversite ise Oxford Üniversitesidir. Ayrıca 1440 yılında kurulan Eton Koleji eski okullardandır. İngilizlerin eğitime önem vermeleri, ülkede birçok ilim adamının yetişmesine sebep olmuştur.

Ünlü fizikçi Newton, Harvey ve Boyle, Halley, Watson, Dalton, Faraday, Boule gibi bilim adamları bu ülkede yetişmişlerdir.

Farklı bir kültürün içinde yaşamak, dünyaya bakış açınızı genişletmenizin en iyi yoludur. İngiltere’ye vardığınızda kendinizi hareketli ve pek çok kültürden oluşan bir ortamda bulacaksınız, Gelenekleri, müzikleri, kutlamaları, aksanları keşfetmek, insanlarla tanışmak ve yeni yerler görmek çok heyecan verici bir deneyim olacaktır. İngiltere’nin kendine özgü büyüleyici gelenekleri vardır ve bunların bir çoğunu tanıdık bulacaksınız. İngiltere’de, düşündüğünüzden daha hızlı biçimde nüfuz edebileceğiniz kozmopolit bir toplum olduğunu göreceksiniz.

İngiltere Futbol'un merkezi olarak adlandırılır. İngiltere, Dünya çapında ün yapan futbol ligi FA Premier Lig'in anavatanıdır. Bu ligde Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası kazanmış takımlardan Chelsea, Manchester United, Arsenal, Newcastle United,Liverpool, Middlesbrough bulunur. İngiltere, Dünya Kupası'nı kazanan ülkeler arasındadır. İngiltere'de her yıl Haziran ayında tenis sporunun en eski turnuvası olan Wimbledon Tenis Turnuvası düzenlenmektedir. Ülke ragbi ve kriket sporlarının da beşiği olarak bilinir.


Londra Hakkında

İngiltere’nin başkenti ve dünyanın en ilginç, multikültürel ve eğlenceli şehirlerinden biri olan Londra, şehir hayatının hareketliliğinin, renklerinin ve çeşitliliğinin tadyna varmak isteyen öğrenciler için en ideal öğrenim mekanıdır.

Londra size her istediğinizi istediğiniz zaman yapmak gibi bir imkan sunar. Birçok yerde eğlence mekanları 24 saat açıktır. Bütün büyük şehirler gibi Londra’yı da birkaç cümleyle tanımlamak hemen hemen imkansızdır. Şehrin turistik merkezleri, finans merkezi, parlemento binasının ve kraliyet ailesine ait Buckingham Sarayı'nın bulunduğu bölgeler, Thames Nehri, Çeşitli ülkelerden gelip bu şehre yerleşmiş insanların ağırlıklı olduğu, yerel kültürlerin her sokak başı yansıtıldığı semtler , kültür ve sanat merkezleri ve diğer bölgeler birbirinden o kadar farklıdır ki, ancak uzun süre Londra’da yaşadıktan sonra bu şehri tanıdığınızı söyleyebilirsiniz.

Londra ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir nokta şehirdeki yabancıların fazlalığıdır. “Londra’da İngiliz bulamamak” bazı semtler için gerçeği fazlasıyla yansıtan bir espri konusudur. Bu kültürel prizmanyn bir sonucu olarak Londralılar yabancılara karşı büyük ölçüde toleranslıdır. Bu şehre yerleşmiş yabancılar öğrenciler ya da turistlere kollarını açan Londra ve Londralılar, her gününüzü ayrı bir macera gibi yaşamanıza yardımcı olacaktır.
 

Londrada neler yapılır?

• Camden Town’da yeni ve ikinci el sıradışı kıyafetler satan mağazaları gezin, nehir kıyısında bir pub a uğrayın
• Eğer Türk yemeklerini özlediyseniz Türklerin yoğun olduğu semtlere gidip alışveriş yapın, her aradığınızı bulacaksınız
• Mutlaka “Londan Eye” adı verilen dev dönme dolaba binip şehri 137 metre yükseklikten seyredin.
• İki katlı üstü açık otobüslerle şehir türü yapın
• Yaz kış cıvıl cıvıl olan café, bar ve restoranlarda dünyadaki en ilginç şehirlerinden birinde olmanın tadını çıkarın.
• Londra’daki showlar dünyaca ünlüdür, birçok müzikal, tiyatro ve baleden size en uygununu seçip harika bir gece yaşayın
• Buckingham Sarayı'ndaki geleneksel kıyafetli saray nöbetçilerini, Big Ben’in ihtişamını ve Londra’nın dünyaca ünlü müzelerini mutlaka görün
• Trafalgar meydanında kuşları besleyin
• Dünyaca ünlü balmumundan heykellerin yer aldığı Madam Tussauds müzesinde aralarynda Atatürk’ün de bulunduğu ünlülerin birebir benzerleriyle resim çektirin
• Piccadilly Meydanı'ndaki yetenekli ressamlara portrenizi
• Covent Garden’daki sokak gösterilerini izleyin
• Oxford Street’te alışveriş yapın
• Hyde Park’ta ata binmeyi, gölde deniz bisikletiyle ya da kayıkla dolaşmayı veya yalnızca çimenlerin üzerindeki şezlonglarda güneşlenmeyi deneyin.
• Çin Mahallesi’ni mutlaka görün!
• Thames nehrindeki tekne turlarına katılın.


Cambridge hakkında

Dünyanın en köklü üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan bu kent tam bir öğrenci şehri olma özelliğini yüzyıllardır korumaktadır.

Ülke genelinde %5.1 olan öğrenci nüfusu Cambridge’de %25 e ulaşmıştır. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin ve turistlerin varlığıyla ortaya çıkan kozmopolit atmosferin yanında, Cambridge Üniversitesinin tarihi ve görkemli kolejleri, yemyeşil parkları, gece hayatı, kaliteli restoranları, kültür ve sanat merkezleri de geleneksel İngiliz yaşantısını deneyimlemenize olanak tanır.

Londra’ya yalnızca 1 saat mesafede olduğu için, birçok Londra’li yaz aylarını Cambridge’de geçirmeyi tercih eder. Şehri çevreleyen Cam nehri özellikle yazları “punt” adı verilen gondollarla gezintiye çıkan, kanoya binen, ya da küçük motorlu teknelerle şehri turlayan turistlerle doludur. Yılın her ayında Cambridge’de nehir kıyısındaki café ya da barlarda arkadaşlarınızla oturarak ya da nehir boyunca yürüyüş yaparak stres atabilirsiniz


Cambridge neler yapılır?

• Öğrenci gecelerine gidip dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla tanısın, dansedin
• Tiyatrolara, balelere, operalara gidin
• Şehir merkezindeki kilise kulesine çıkıp şehri kuşbakışı seyredin
• Kesenize uygun birçok restoranı ziyaret edip dünya mutfaklarını tanıyın
• İki katli üstü açık otobüslerle şehir turu yapın
• Cam Nehri boyunca bisikletle veya yürüyerek gezintiye cıkın
• Pazar günleri tarihi publarda geleneksel “Sunday roast” yemeğe gidin
• Kano ya da kayak kullanmayı öğrenin
• Spor merkezlerinde tenis oynayın, yüzün, yoga sınıflarına katilin
• İngiltere’nın en küçük şehri olan ortaçağdan kalma Ely Şehri’nı ziyaret edin
• Yaz geldiğinde Shakespeare Festivali, Strawberry Fair gibi acıkhava festivallerine katılın
• Cambridge Üniversitesi’nin birbirinden görkemli, harika bahçelere ve tarihi binalara sahip kolejlerini ziyaret edin
• Şehrin pek çok parkının tadını cıkarın: Piknik yapın, futbol oynayın ve ya kriket oynayanları seyredin


Oxford Hakkında

Dünyanın en köklü üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan bu kent tam bir öğrenci şehri olma özelliğini yüzyıllardır korumaktadır.

Ülke genelinde %5.1 olan öğrenci nüfusu Oxford’da %26 ya ulaşmıştır. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin ve turistlerin varlığıyla ortaya çıkan kozmopolit atmosferin yanında, Oxford Üniversitesinin tarihi ve görkemli kolejleri, yemyeşil parkları, gece hayatı, kaliteli restoranları, kültür ve sanat merkezleri de geleneksel İngiliz yaşantısını deneyimlemenize olanak tanır.

Coğrafi konumu dolayısıyla Londra, Birmingham, Bath ve Brighton gibi önemli şehirlere ulaşım hızlı ve kolaydır. Başkent Londra’ya günün 24 saati ve her 10 dakikada bir kalkan otobüsler aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Cherwell ve Isis nehirleri özellikle yazları “punt” adı verilen göndollarla gezintiye çıkan, kanoya binen, ya da küçük motorlu teknelerle şehri turlayan turistlerle doludur.

Yılın her ayında Oxford'da nehir kıyısındaki café ya da barlarda arkadaşlarınızla oturarak ya da nehir boyunca yürüyüş yaparak stres atabilirsiniz.


Oxford’da neler yapılır?

• Stratford’da Shakespeare’in doğduğu yeri ziyaret edin
• Ünlü Warwick kalesinden İngiltere kırlarını seyredin
• Üstü açık otobüslerle şehir türü yapın
• Bir bisiklet kiralayıp şehri dolaşın
• Cherwell nehrinde kanoya ve gondola binin, ördekleri ve kuğuları besleyin
• Oxford Üniversitesi’nin kolejlerini ve şehirdeki yüzlerce tarihi bina ve kiliseden bazılarını ziyaret edin.